úterý 9. července 2013

Letní tipy.

Chtěla bych vám představit pár knížek, které by vám mohly v létě dělat společnost. Snad vás nějaká zaujme.

1. Virus - Kathy Reichs
Tuto knížku jsem četla loni v létě. Jenom z anotace, jsem zhruba věděla o čem je a vytvořila jsem si o tom představu. Ale jak jsem obracela stále víc a víc stránek tahle knížka se začala vymykat tomu co jsem si o ní myslela. Měla jsem za to, že půjde o dětské čtení, ale ono nic. Dostala jsem neuvěřitelně čtivě napsanou knihu, s hlavní hrdinkou , která mi byla neuvěřitelně sympatická a hlavně - bylo vidět, že má v hlavě mozek.
Virus je o 14ti leté dívce jménem Tory, která je neteř Temperance Brennanové (postava z Kathyiny série pro dospělé, kdo jste nečetl, nebo neslyšel, budete určitě alespoň matně znát ze seriálu Sběratelé kostí). Tory se před nějakou dobou přestěhovala na ostrov Morris - ostrov dále od civilizace. Žije u svého otce a náplní jejích dní je převážně chození ven s kamarády, kteří mají společné záliby (věda atp.) 
Ti jednoho dne zjistí, že na jednom ostrově přilehlém k Morrisu, ve výzkumné stanici, drží jednoho pejska (no on to vlastně není pejsek, ale vlče, ovšem šelma psovitá je šelma psovitá). Jelikož má Tory zvířata hodně ráda, chce zvíře zachránit a tak se tam s kamarády vydá. 
Na místě zjistí, že vlče se stalo pokusným subjektem nakaženým novým uměle vytvořeným druhem/kmenem parvovirózy (nemoc, která napadá jen psy). Tory, ale přesto vlče zachrání, protože parvoviróza, přece člověka nakazit nemůže.
Štěně schovají a vyléčí. Po nějaké době se, ale s celou skupinkou začnou dít zvláštní věci. Nejdřív to vypadá  jako příznaky chřipky. Po nějaké době se skupince zlepší smysly. 
Je parvoviróza skutečně nepřenosná na člověka?
A co ti lidé co jdou skupince kamarádů po krku?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opravdu myslím, že tahle knížka je na teplé letní večery ideální, a kdyby se vám opravdu zalíbila, a v knihkupectvích je k dostání i druhý díl. 

2. Les rukou a zubů - Carrie Ryan
Musím vás předem varovat - tahle kniha se nelíbí každému. Někteří jsou z ní nadšení a někteří kroutí hlavou, nad tím jak se tahle kniha mohla stát populární. Já patřím do první skupiny. 
Les rukou a zubů se řadí do dystopií, kterých je teď jako hub po dešti. Je docela těžké přijít s něčím originálním. Hlavně v případě zombie hororů, které jsou většinou velmi podobné. 
Hlavní hrdinkou lesa je Mary, která žije ve vesnici oddělené od okolního světa plotem, za kterým žijou Nečistí (=zombie).
Vesnici řídí sesterstvo, které všem obyvatelům nasazují do hlavy brouka v podobě "Jste jediní lidé na světě"
Mary sní o světě za plotem. Když byla dítě matka jí vyprávěla o oceánu. K myšlence, že možná nejsou poslední lidé na světě se Mary po celou dobu upíná.
Jednoho dne se ve vesnici rozezvučí sirény a vesnice není schopná se nečistým ubránit. Mary vidí svou šanci na nalezení oceánu a prchne spolu se svými nejbližšími.
Najde Mary to co hledá nebo to byla lež?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Postava Mary, je zvláštní. Ze začátku mi přišla poměrně sobecká. Viděla jenom sebe a svoje neštěstí. Ale s přihlédnutím, k tomu v jakém světě žije a co jí potkalo, je vlastně normální mladá holka, která chce najít místo, kde je klid a mír a kde nemusí být pořád sžírána strachem. 
Co se týče stylu psaní, je velice zvláštní, místy mi přišlo, že až neuvěřitelně filozofický. 
Les rukou a zubů je trilogie, je celá vydaná, ale pokud nemáte rádi série, tak to můžete v klidu brát jako samostatnou knihu, jelikož každá kniha s trilogie na sebe navazuje, ale popisuje příběh někoho jiného. 

3. Město z kostí - Cassandra Clare
První díl série Nástroje smrti.
Za sebe můžu říct, že je to jedna z mých nejoblíbenějších sérií. Je napsána úžasně lehkým čtivým stylem.
Tahle kniha je o Clary Frayové, která je zdánlivě obyčejná. Má nejlepšího kamaráda Simona a poněkud starostlivější matku.
Jednoho večera, se rozhodne se Simonem jít do klubu Pandemonium. Zde se stane svědkem vraždy, které spáchali  tři divní potetovaní lidé. Clary ale vraždu nemůže nijak dokázat - mrtvola zmizela a její kamarád Simon ani nikdo jiný záhadné zabijáky nevidí. Snaží se na to zapomenout, ale má smůlu, jelikož jí nedlouho po incidentu jeden z trojice vyhledá. Říká jí velice podivné věci.Jsou, ale přerušeni zděšeným telefonátem Claryiny matky, která byla napadena. Tato událost začne kolotoč událostí, které dozajista budou mít dopad na Claryin život.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nebudu lhát, když řeknu, že tohle je jedna z mých nejoblíbenějších sérií.
Postavy jsou skvělé a svět, který autorka vytvořila je kouzelný a úžasný.
A nejlepší na tom je, že Knížní klub se rozhodl celou sérii dovydat a převydat. 

Snad jsem vás tím článkem neunavila a poskytla alespoň některým z vás cenný tip na prázdniny.
A pokud se rozhodnete, něco z toho přečíst určitě mi pak dejte vědět jak se vám to líbilo. :)

5 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. City of Bones by som aj ja odporučila :) Veľmi dobrá kniha

  OdpovědětVymazat
 3. První díl ušel a zkončil zajímavě.Druhý díl byl hroznej ale zase zkončil zajímavě:D nevím nějak na ty upíry asi nejsem :D Hex Hall mě také zklamalo. Upíří deníky to byl uplnej propadák :D

  OdpovědětVymazat
 4. První dvě knihy znám a jsou opravdu skvělé :o)

  OdpovědětVymazat
 5. Ani jednu knihu jsem ještě nečetla, ale všechny vypadají hodně dobře. :)

  OdpovědětVymazat